Küçük Civcivler Ne Yer?

Küçük civcivler ne yer sorusuna detaylı cevap içeren bir içerik sizi bekliyor. Yumurtadan yeni çıkan civciv ilk 48 saat beslenmeden hayatta kalabilir. Bu süre dolduktan sonra ihtiyacı olan besinleri civcivlere ikram ederek sağlıklı şekilde büyümesini sağlamanız gerekmektedir.

Yeni doğan civcivler ilk haftadan 13. haftalık yarka dönemine kadar farklı besin değerlerine sahip yemler ile beslenmektedir. Ek gıdalarla civcivin sağlıklı gelişimine katkıda bulunulması hastalıklara karşı direnci artırmak için faydalı olacaktır. Küçük civciv ne yer detaylı şekilde inceleyelim.

Civciv Yemi

Civciv beslemeye başlamaya karar verdiğiniz andan itibaren ilk temin etmeniz gereken besin civciv yemidir. Civciv yeminin içeriğinde civcivlerin sağlıklı şekilde büyümesi için ihtiyacı olan tüm besin kaynakları bulunmaktadır.

  • 1. Dönem Civciv Yemi: Civciv yemi, neredeyse un kıvamında çok küçük parçalardan oluşmaktadır. Yumurtadan yeni çıkan civcivlerin büyük parçaları yemekte zorlanmasıdır. Yeni doğan civciv 0 - 7 hafta boyunca %18 - 20 oranında protein içeren civciv yemleriyle beslenmektedir. Yüksek protein oranı gelişmekte olan civcivin kütle gelişimine olumlu yönde fayda sağlar.
  • 2.Dönem Civciv Yemi: Civcivler 7. haftadan sonra yeni tüylerini tamamen dizmiş şekilde yarka olma yolunda gelişimine devam eder. Bu dönemde protein oranı % 18'e kadar düşürülür ve vitamin, mineral, karbonhidrat bakımından zenginleştirilmiş yenler tarafından beslenmeye devam edilir. 13. haftadan sonra artık yarka olarak isimlendirilir ve yarka dönem yemleriyle yumurta dönemine kadar beslenmeye devam edilir.

Civcivlerin İhtiyacı Olan Besin Değerleri

Civcivler ilk günden itibaren yüksek besin değerine sahip temiz ve doğal besinlere ihtiyaç duyarlar. Küçük civcivler ne yer sorusuna ihtiyaç duydukları protein değeri, vitamin, mineral, yağlar ve tahıllarla tekrar değerlendirebiliriz.

  • Protein: Yeni doğan civcivler 19. haftaya kadar yaklaşık %18-%20 oranında proteine ihtiyaç duyar. Protein, civcivlerin gelişme sürecinde kritik önem taşır kas, kemik ve kütle gelişimini sağlar.
  • Vitamin: Civcivler büyüme aşamasında ve yumurta döneminde vitamin ve minerallere ihtiyaç duyar. Spesifik olarak, A, D, E ve K vitaminleri, niasin, folik asit, biotin, tiamin ve riboflavin ihtiyaç duyarlar. Besin harici vitamin takviyeleri ile suya katarak temin edilebilir.
  • Mineraller: Mineraller tüm canlılar gibi küçük civcivler içinde önem taşır. Kalsiyum, fosfor, magnezyum, demir ve bakır içeren bir diyete ihtiyaç duyarlar.
  • Yağlar: Civciv yemlerinde genelde mısır yağı içerir. Yağ asitleri vitaminleri ve mineralleri parçalayarak tavukların tüm faydalarını almalarını sağlar.

Küçük civciv ne yer sorusuna cevap bulmak için temel olarak gerekli olan besin değerleri ve en yaygın beslenme şekli olan civciv yeminden bahsettik. Şimdi ise yeni doğan civcivlerin ek olarak beslenebileceği besinlerden kısaca bahsedeceğiz.

Tahıllar

Civciv yemleri içeriğinde mısır, arpa, buğday ve yulaf gibi bir çok tahılı içerir. Tahıllar civciv için gerekli yağ, vitamin ve minerallerin bir çoğunu içinde bulundurur. Tahıllar doğal halleri ile küçük civcivlerin yemesi için büyük olabilir. Boyutlarını küçülterek civcivlerin yemliklerine koyabilirsiniz.

Canlı Yemler

Un kurdu, solucan, böcek ve örümcekler canlı yem olarak küçük civcivlerin beslenmesinde kullanılmaktadır. Özellikle un kurdu yetiştiriciliği yaygın olmasından kaynaklı bir çok civciv yetiştiricisi tarafından tercih edilmektedir. Canlı yem yiyen civcivler daha hızlı gelişim sağlar, bunun sebebi protein oranının yüksek oluşudur.

Sebze ve Meyveler

Civcivler hepçil canlılardır ve er türlü besini yiyebilirler. Sebze ve meyvelerin içerdiği vitamin ve minareleri araştırarak civciv için en faydalı olanları tercih edebilirsiniz. Örneğin havuç K vitamini içerir ve tavuklar için önemlidir. Havucu rendeleyerek ek besin olmak kaydıyla verebilirsiniz.

Çerezlik Bitki Tohumları

Doğal ortamda tavuklar ağaç dibine düşen ve kuruyan tohumları yer. Fındık, ceviz, badem gibi yüksek besin değerine çerezlik bitki tohumlarını küçülterek civcivlere yedirebilirsiniz. Bu besinler civcivlerin hızlı gelişmesini ve hastalıklara karşı daha dayanıklı olmasını sağlayacaktır.

Son Sözler

Yeni doğan civcivlerin beslenmesine ilk günden itibaren çok dikkat edilmelidir. Ortalama 48 saat boyunca aç ve susuz hayatta kalabilirler. İlk anda civcivlere şekerli su verilmesi sindirim sisteminde yaşanacak problemleri önlemek adına hayati önem taşır.

İlk 10 gün sadece civciv yemi ile beslemek ve civciv yeminin taze olduğuna emin olmak gerekir. Bayat civciv yemleri hastalığa sebep olabilir. Küçük civcivler ne yer sorusuna cevap bulduğumuz içeriğin sonuna geldik. Aklınıza takılan soruları yorum bölümünden yöneltebilirsiniz.

Sonraki Gönderi
Yorum Yok
Yorum Yaz
comment url