Kertenkele Nasıl Yakalanır?

Kertenkele nasıl yakalanır sorusuna cevap arıyorsanız en doğru adrestesiniz. Kertenkele ile özellikle yaz aylarında ev, işyeri gibi yaşam alanlarında görülmektedir. 

Eğer evde bir kertenkele ile karşılaşırsanız muhtemelen sizden çok korkacak ve dolap, yatak gibi eşyaların altına girerek saklanmaya çalışacaktır. Kertenkeleler korktuklarında kuyruklarını düşürerek avcısını şaşırtmayı dener eğer sizde bunla karşılaşırsanız telaş etmeyin bu onlara zarar vermez. 

Kertenkele eve açık pencereden, balkon kapısından ya da açık bacalardan girebilir. Yılana benzeyen derileri nedeniyle zehirli olduğu düşünülse de ülkemizde yaygın olarak görülen yeşil baş, sarı siyah ve yılan ebesi kertenkelesi zehirsizdir.

Evde Yapışkanla Kertenkele Nasıl Yakalanır?


Nalbur, Süper market hatta mahalle bakkallarından kolaylıkla satın alabileceğiniz yapışkanlı tuzaklar ile kerten keleyi rahatlıkla yakalaya bilirsiniz. Kertenkeleler ev içinde gezinirken duvar kenarlarını takip ederler. Bu nedenle yapışkan tuzağı muhtemelen kertenkelenin geçiş güzergahına koyarak rahatlıkla yakalayabilirsiniz.

Kertenkelelerin soğuk havada hareket kabiliyeti zayıflar.

Kertenkeleler hamam böceği başta olmak üzere böcek ve örümcek türleri ile beslenir. Tuzak içine canlı böcek koyamayacağımız için küçük sucuk parçaları, mısır tanesi, minik ekmek parçaları ve meyve konulabilir.

  • Tuzağı kurmadan önce eldiven kullanın.
  • Yapışkanı küçük bir karton üzerine ya da düz bir tepsi içine sürün.
  • Tuzağın merkezine yem koyun.
  • Kertenkelenin geçmesi muhtemel yollara tuzağı yerleştirin.
  • Gün aşırı tuzağı kontrol edin.

Yapışkan tuzaklar zehirli değildir. Kertenkelenin yapıştıktan sonra hareket etmesi imkansız hale gelir ve zamanla açlık ve susuzluktan dolayı ölmesine sebep olur. Dikkat ! Yapışkan tuzaklar çocuklar ve evcil hayvanlar için zararlı olabilir. Kertenkele nasıl yakalanır sorusunun cevabı işte bu kadar basit.

Kertenkelenin Eve Girmesi Nasıl Engellenir?

Eğer yaşam alanınızda tekrar kertenkele ile karşılaşmak istemiyorsanız aşağıda paylaşacağım 5 maddeyi gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

  • Kedi besleyin, kediler kertenkele gibi canlıların doğal avcılarıdır ve yaşam alanında kertenkele barındırmaz.
  • Pencerelere sineklik takın, kertenkeleler genellikle evin penceresinden giriş yapar. Eğer sineklik kullanırsanız eve girmelerine engel olabilirsiniz.
  • Balkon ve ev kapısını kapalı tutun. Kertenkele düz duvara rahatlıkla tırmanır ve 10. kattaki daireye bile rahatlıkla giriş yapabilir.
  • Spor salonu, piknik alanları vb. alanlarda vakit geçirdikten sonra eve getirdiğiniz çanta ve kıyafetlerinize dikkat edin. Zararlılar sizinle birlikte eve giriş yapabilir.

Müstakil evlerde çatı ve evin çevresine düzenli ilaçlama yaparak kertenkele ve diğer zararlıların eve girmesini engelleyebilirsiniz.

Önceki Gönderi Sonraki Gönderi
Yorum Yok
Yorum Yaz
comment url