Gurk Tavuk Nasıl Anlaşılır?

Gurk tavuk nasıl anlaşılır ya da gurk tavuk nasıl belli olur merak ediyorsanız doğru adrestesiniz.

Küçük kümeslerde kuluçkaya yatan tavuklar hem yeni kanatlılar yetiştirmemize yardımcı olur hem de keyifli bir olaydır. Peki sizin tavuklarınızda biri kuluçkaya yatmak istiyor mu ?

İnanın bana eğer kümesinizde gurk olmuş bir tavuk varsa kesinlikle fark edersiniz. Bu tavuklar inanılmaz derecede kendilerini belli ederler.

Gurk Tavuk Nasıl Anlaşılır?

Tavuklarında aynı insanlar gibi kendilerine ait karakterleri olduğunu söylesem bana inanır mısınız? Bazı tavuklar sakin ve kendi halindeyken bazıları daha agresif ve saldırgandır.

Gurk dönemine giren tavukların anlaşılması çok basittir. Çünkü normalinin aksine hepsi aynı belirtileri verir. Bunu hamilelik döneminde hormonları yükselen aşırı tepki veren kadınlara benzete biliriz.

Tavuklar gurk olduğunda hormonları yükseliyor mu bilmiyorum ama vücut ısılarının normalden çok daha yükseldiğini kesinlikle biliyorum. Ayrıca kuluçka dönemine giren tavuklar çok az su içer, yem yerler.

#1 Gurk Tavuğun Vücut Isısı Yükselir

Gurk olan tavuğu elinize aldığınızda normalden çok fazla sıcak olduğunu hissedebilirsiniz. Bunun sebebiyse yumurtayı 37,7 derece ısıya getirebilmek ve nem seviyesini ayarlamak içindir. Ayrıca, yumurtaya temas etmek için göğüs tüyleri seyrekleşir.

#2 İbik ve Kulak Derisi Soluklaşır

Bir tavuğun ne kadar sağlıklı olduğunu anlamak için öncelikle ibik ve kulaklarındaki kırmızı deriye bakarız. Genellikle çilek kırmızısı renginde olan bu ibik gurk döneminde soluklaşır. Gurk dönemi biten tavukta tekrar kırmızı hale gelir. Tavuğun gurk olduğunu ibik soluk hale geldiyse anlayabilirsiniz.

#3 Gurk Tavuk Agresif Davranışlar Sergiler

Herkes kendi tavuğunun mizacını bilir. Gurk tavuk nasıl anlaşılır diye soracak olursanız kesinlikle agresif olurlar. Kümes de kendisine yaklaşan tavuğu ve horozu gagalar, kovalarlar.

#4 Gurk Tavuk Tüylerini Kabartır

Normal zamanda tavukların tüyleri yatık olurken gurk olduğu dönemde tüyleri dik şekilde gezerler. Bunun sebebinin vücut ısısının yükselmiş olmasıdır. Eğer kabarık şekilde gezen agresif bir tavuk gördüyseniz kesinlikle gurk olmuştur.

#5 Yumurtanın Üstüne Yatar ve Gurk Sesi Çıkartır

Gurk tavuk nasıl belli olur sorusuna verilecek en net cevap budur. Gurk tavuklar follukta bulunan tüm yumurtaların üzerine yatarlar. Farklı bir tavuk yumurtlamaya geldiğinde tüylerini kabartır ve agresif tavırlar sergilerler.

Eğer altından yumurtayı almak isterseniz ya da gurk tavuğa dokunursanız gururrrkk sesi çıkarıp elinizi gagalar. Çok rahatsız edildiğinde ise folluktan kalkar ve etrafta aynı sesi çıkartarak gezer.

Gurk tavuk nasıl anlaşılır sorusuna cevabı bu kadar. Eğer tavuklardan biri kuluçkaya yatmaya hazırsa neler yapmanız gerektiğini anlatan şu makaleleri okumanızı tavsiye ederim.

Önceki Gönderi Sonraki Gönderi
Yorum Yok
Yorum Yaz
comment url