Fare Tavuk Yer mi? [Civciv - Yumurta]

Bu içerikte fare tavuk, civciv ve yumurta yer mi sorularına cevap bulacağız. Tavuk yetiştiricilerinin  en büyük problemimden bir tanesi de fare istilasıdır.

Fare, tavuk kümeslerinde bulunan yem ve su için gece istilalarında bulunur. Tavukların en negatif özelliği karanlıkta görme yetilerinin çok düşük olmasıdır. Fareler ise gece aktif gezen memeli kemirgenlerdir. 

Farelerin anatomik yapısı 2.5 çapında olan küçük deliklerden dahi kolaylıkla geçebilmesini sağlar. Küçücük deliklerden dahi kolaylıkla geçebilen fareler tavuk kümeslerine rahatlıkla girer ve tavukların yem ve sularını tüketirler.

Fare bir çok hastalık taşır ve bu hastalıklar fare pisliği, farenin üzerinde bulunan pireler, farenin salyası sayesinde başta insan olmak üzere tavuk gibi bir çok canlı için ölümcül tehlikeler taşır.

Fare Tavuk Yer mi?


Fındık fareleri tavuk kümeslerinde en çok gezinen fare türleri arasında yer alır. Küçük boyuta sahip fındık fareleri tavuk kümesinde bulunan yemleri tüketir ve kümes alt tabanına yuva yapabilir. Fındık fareleri gündüz ortaya çıkmaz çünkü tavuklar bu boyuttaki fareleri öldürerek rahatlıkla yiyebilir. Gece olduğunda ise kümeste gezinmeye başlayan fındık faresi tavukların özellikle kafa derilerini yediği bilinmektedir.

Lağım faresi ya da sıçan olarak bilinen fare türleri ise çok daha büyük ve saldırgandır. Kümese giren lağım fareleri karanlıkta hareketsiz duran tavukların taşlıklarını parçalayarak içindeki yemleri yediği bilinmektedir. Tavukların parmak ve bacakları da fareler tarafından koparılmaktadır. Farelerin nefesinde bulunan uyuşturucu etki tavuklar hissizleşir ve sonucunda büyük yaralar ölüm gerçekleşir. 

Fare Civciv Yer mi?


Civciv yumurtadan çıktığı andan itibaren yaklaşık 2 ay boyunca koruma altında tutulması gereken bir canlıdır. Küçük boyutları nedeniyle fareler başta olmak üzere, kedi, karga ve atmaca gibi yırtıcılar tarafından kolaylıkla avlanabilir.

Civciv, fındık fareleri ve sıçanlar için çok kolay avlardır. Fare eğer kümese girebilirlerse tüm civcivleri öldürmek için saldırıda bulunur. Toprak zeminli kümeslerde öldürdüğü civcivleri kazdığı tünele taşır. Kümesten bir gecede civcivlerin tamamen kaybolmasının sebebi farelerdir.

Fare Yumurta Yer mi?


Farelerin tavuk yumurtasını kırarak yediği bilinmektedir. Fareler zeki canlılardır ve ön pençelerini aldı insan eli gibi kavramak için kullanabilirler. 

Yumurta kabuğu sert ve kemirmesi zor olduğu için fare yumurtayı yuvarlayarak kırmaya çalışır. Eğer kümeste önceden kırılmış bir yumurta varsa onu da rahatlıkla yiyebilir. Zemini toprak olan kümeslerde yumurtaları kazdıkları kanallara taşıyabilir.

Tavsiyeler

Fare tavuklar başta olmak üzere tüm kümes canlıları için büyük tehlike yaratır. Kümes güvenliğini sağlamak için kümes zemininin beton olmasına kesinlikle dikkat edin. Ahşap ve duvarında delik olan kümeslerin içine fare rahatlıkla girebilir. Farenin varlığı ciddi problemler yaratacağı için kümes duvarlarını gözden geçirmeyi unutmayın.

Tavuklar kırmızı renge karşı tetiktedir. Fare tarafından tavukta açılacak olan en ufak bir yara hava aydınlandığında diğer tavuklar tarafından yaranın deşilmesine ve ani ölüme sebep olur. Eğer kümeste fare olduğunu düşünüyorsanız sabah erken saatte tavukları kontrol edin ve yaralı tavukları kümesten ayrı bir alanda tutun.

Tavuk ve civcivleri fare saldırılarından korumak için kümes etrafında diğer canlıların ulaşamayacağı şekilde zehirleme yapabilirsiniz. Daha fazla bilgi ve yöntem için Fare etiketini takip edebiliriz.

Önceki Gönderi Sonraki Gönderi
Yorum Yok
Yorum Yaz
comment url