Fare Ne Yer?

Fare ne yer merak ediyorsanız en doğru adrestesiniz. Bu içerikte besleme ve tuzakta kullanmak için farenin sevdiği yiyeceklerden bahsediyoruz.

Fareler uzun yıllardır insanların yaşam alanlarında varlığını sürdürmektedir. Bu başarıyı bulunduğu ortama kolay adapte olabilme, fiziksel kabiliyet ve beslenme eğilimine borçludur. 

Doğal ortamda yaşayan fındık fareleri kurumuş ağaç tohumları, küçük böcekler, sebze kökleri ve hatta taze meyveler tüketerek hayatta kalır. Göl ve dere ve deniz suyuna yakın konumda yaşayan lağım fareleri ise genellikle leş tüketir. Her şartta fareler hayatta kalma pahasına yiyecek seçmeyen kısmen hepçil beslenen kemirgenlerdir.

Şimdi hep birlikte içeriğimizin konusu olan fare ne yer ve farenin sevdiği yiyecekler nelerdir inceleyelim.

Buğday, Arpa, Mercimek ve Nohut


Farelerin en sevdiği doğal yiyecekler arasında buğday, arpa, mercimek ve nohut yer almaktadır. Eğer internet haber sitelerinde kısa bir arama yaparsanız farelerin istila ettikleri buğday tarlaları ile alakalı bir çok haber bulabilirsiniz. Fare yakalamak ve zehirlemek için buğday taneleri hem şekil benzerliği hem de tat olarak taklit edilerek kullanılır.

Buğday tanesini fare yakalamak için kullanabilirsiniz. Tuzağa koyduğunuz buğday tanesi farenin dikkatini rahatlıkla çeker. Doğal yaşam ortamında fazlasıyla severek tükettiği yiyeceği görünce kapana kolaylıkla yakalanır. Eğer bir fare besliyorsanız yine buğday tercih edebilirsiniz.

Yer Fıstığı, Fındık, Ceviz


Yer fıstığı, farenin sevdiği yiyecekler arasında ilk sırada yer alır. Farelerin doğal yaşamda bitki tohumları ile beslendiğinden bahsetmiştik. Fındık, ceviz ve diğer kuruyemiş çeşitleri de fareler tarafından oldukça tercih edilir.

Fıstık toprak altında yetişen yüksek besin değerine sahip bir tohumdur. İçeriğinde bir çok vitamin ve madensel maddeler, % 45-50 oranında yağ, %20-30 oranında protein ve %18 oranında karbonhidrat barındırır. 

Farenin hayatta kalması için harika bir yiyecek olan yer fıstığını beslediğiniz fareleri sağlıklı şekilde büyütmek için ve fare yakalamak için tercih edebilirsiniz. Fare kapanına yer fıstığını tane olarak ya da fıstık ezmesi olarak kullanabilirsiniz.

Küçük Böcekler


Fare ne yer sorusuna hepçil olduklarının altını çizerek cevap vermekte fayda var. Fare yırtıcı bir kemirgendir. Beslerken çekirge, hamam böceği, un kurdu gibi besinleri tercih edebilirsiniz.

Et, Pastırma, Sucuk ve Sosis


Fareyi beslerken çiğ et, pastırma, sucuk ya da sosis verilmesi tavsiye edilmiyor. Ama eğer yaşam alanını istila eden fareler varsa onları yakalamak için bu besinleri kullanabilirsiniz. Fareler için yiyeceğin tadından önce yiyeceğin konusu önemlidir.

Farelerin leş yiyen canlılar olduğunu biliyoruz, kokusu daha uzak mesafelere yayılan sucuk gibi besinler farenin saklandığı yerden çıkarak fare kapanını kolaylıkla keşfetmesini sağlar. Ayrıca et üretim tesislerde fare istilası üst seviyede olduğu ve tesisten uzak tutmak için uzak noktalarda farelerin etle beslendiği bilinmektedir.

Çikolata, Gofret ve Kurabiye


Fare ne yer sorusuna verilen en yaygın cevap peynir olsa da bu yaygın olarak bilinen yanlışlar arasındadır. Yapılan araştırmaların ortaya koyduğu verilere göre farelerin en sevdiğin yiyecekler arasından çikolata, gofret ve kurabiye türü gıdalar yer alıyor.

Gofret yüksek yağ oranı ve karbonhidrata sahiptir. Çok sağlıklı olmasa da farenin hayatta kalması için gereken enerjiyi fazlasıyla karşılar. Eğer fare besliyorsanız bunu kesinlikle tercih etmeyin ama fareyi yakalamak istiyorsanız kapana koyabileceğiniz en cezbedici yiyecekler arasında yer aldığını unutmayın.

Fare ne yer ve farenin sevdiği yiyecekler nelerdir sorularına cevap bulduğumuz içeriğin sonuna geldik. Fare istilalarına karşı daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa Fare etiketini takip edebilirsiniz.

Önceki Gönderi Sonraki Gönderi
1 Yorum
  • Belma Polatgil
    Belma Polatgil 9 Haziran 2022 22:50

    Fare ne yer sorusuna çikolata cevabı verileceği hiç aklıma gelmezdi. Resimdeki fare de çikolatayı bayağı yiyor.

Yorum Yaz
comment url