En iyi Türk Kahvesi Markası Hangisi?

En iyi Türk kahvesi markası hangisi merak ediyorsanız en doğru adrestesiniz. Türk kahvesi, pişirilme ve sunum şeklinden dolayı evrensel bir değerdir.

Türklerin kahve ile tanışması Kanuni Sultan Süleyman döneminde gerçekleşmiştir. Dönemin Yemen valisi Yemen'de içtiği kahveyi çok beğenmiş ve İstanbul'a getirmiştir. O günden itibaren Türkler tarafından tüketilmeye başlanan kahve, kendine has pişirme yöntemi, farklı lezzeti ve sunumuyla Türk kahvesi adını almıştır.

Pişirilme yöntemi aynı olsa da farklı bölgelerde yetişen kahve çekirdekleri daha sert, daha yumuşak, daha lezzetli tat bırakmaktadır. Bizde bu konuyu çok merak ettik ve Enler Listesinde paylaşmak üzere Twitter bir anket başlattık. Takipçilerimize en iyi Türk kahvesi sizce hangisidir diye sorduk, ankete toplam 4800 kişi katıldı ve toplamda 20 farklı Türk kahvesi markası değerlendirildi.

Kurukahveci Mehmet Efendi


Kurukahveci Mehmet Efendi, en iyi Türk kahvesi markası anketinde açık ara birinci. 1871 yılında babasının dükkanının başına geçen Mehmet Efendi Türkiye'de ilk defa paketlenmiş kurukahve satışını başlattı. Günümüzde hala en çok satılan, en ünlü ve en lezzetli kurukahve olma ünvanlına sahip. Mehmet Efendi'nin ünü sadece ülkemizde değil ayrıca bir çok Avrupa ülkesinde tercih edilmektedir.

Kahve çekirdeği kavrulmadan önce yeşil ve aromasızdır. Kavrulma işlemi kahve çekirdeğinin 900 farklı aromasını ortaya çıkarır. Kavurma işlemi tüketilecek kahvenin lezzetini birebir etkilemektedir. Mehmet Efendi yılların tecrübesine sahip kahve eksperleri en lezzetli kahve çekirdeklerini seçer ve satışa sunar.

Kahve Dünyası Türk Kahvesi


2004 yılında kurulan kahve zinciri Kahve Dünyası'nın Türk Kahvesi en iyi Türk kahvesi markası arasında ikinci sırada yer alınıyor. Kahve Dünyası'nda Orta kavrulmuş, çok kavrulmuş ve damla sakızlı ve kafeinsiz Türk kahvesi satışı bulunmaktadır.

Türk kahvesini yumuşak içim seviyorsanız orta kavrulmuş, daha acı ve köpüklü seviyorsanız çifte kavrulmuş tercih edebilirsiniz. Ayrıca gün içinde çok Türk kahvesi tüketiyorsanız kafein içermeyen ürünleri tercih edebilirsiniz. İlk mağazasını Eminönü'nde açan Kahve dünyası, Ülkemizde 35 şehirde, İngiltere, Romanya, Kuveyt ve Suudi Arabistan’da yer alan 200’den fazla mağaza ile toplam 450’den fazla noktada hizmet veriyor.

Kahve Dünyası Türk kahvesini satın almak için mağaza ve satış noktalarını ziyaret edebilir, Migros, Getir ya da resmi web sitelerinden sipariş verebilirsiniz.


Tchibo Türk Kahvesi


Tchibo GmbH, merkezi Hamburg'da bulunan, Almanya'nın en büyük tüketim malları ve perakende satış kuruluşlarından biridir. Tchibo mağazalarında bir çok ürünü satın alabilirken aynı zamanda kahve içebileceğiniz alanlar bulunmaktadır. Kahvenin her alanında varlığını sürdürmek isteyen Tchibo, en iyi Türk kahvesi markası arasında üçüncü sırada yer alıyor.

Tchibo dünya genelinde 1.000 mağazaya sahip, ülkemizde ise yaklaşık 50 mağazası bulunuyor. Eğer sizde bu lezzeti denemek istiyorsanız en yakın mağazadan satın alabilir ya da resmi web sitelerinden sipariş verebilirsiniz.

Nuri Toplar Türk Kahvesi


Tahtakale Hasırcılar çarşısında bulunan ilk şubesiyle hızlı bir büyüme yakalayan Nuri Toplar Türk Kahvesinin en büyük sırrı odun ateşinde kavrulmuş kahve çekirdeklerinin kullanılması. Kahve çekirdeğinin kavrulma şekli ve sıcaklığı kahve çekirdeğinin içinde bulunan 900'den fazla lezzetin ortaya çıkmasına sebep olduğunu daha önce söylemiştik. Nuri Toplar uyguladığı kavurma tekniğiyle lezzetinin taklit edilemez olduğunu söylüyor.

En iyi Türk kahvesi markaları arasında dördüncü sırada yer alan Nuri Toplar Türk kahvesini kendi satış noktalarından, resmi web sitesinden yada Migros mağazalarından satın alabilirsiniz.

Kocatepe Türk Kahvesi


Ankara'da en ünlü Türk kahve markalarından birisi Kocatepe Türk Kahvesi. Ülke genelinde adının çok duyulduğuna emin değilim ama yolunuz Ankara'ya düşerse kesinlikle bu lezzeti denemelisiniz.  1949 yılından Kahve evi konseptinde hizmet vermeye başlayan Kocatepe, Türkiye'nin ilk kahve evi konseptine sahip markasıdır.

Kocatepe Türk kahvesi, diğer markalara oranda daha az miktarda daha fazla köpürüyor. Seçmiş oldukları kahve çekirdeklerinin kalitesi ve aroması damakta lezzetli bir tat bırakıyor. Kesinlikle denemeniz gereken markalardan bir tanesi.

Mandabatmaz Türk Kahvesi


İstanbul Beyoğlu'nda 1967 yılından beri hizmet veren Mandabatmaz, kendi Kuru Türk kahvesiyle hizmet vermeye başladı. Kendilerine has kahve kavurma tekniğini bir sır gibi saklıyor ve en kaliteli kahve çekirdeklerini kullanıyorlar. Yoğun ve aromalı Türk kahvesi severler için en iyi tercihler arasında yer alıyor.

Ülke genelinde yeni mağazalar açmayı planlayan Mandabatmaz'ın kuru Türk kahvesini şuan resmi web sitelerinden ya da Beyoğlun'da bulunan kafelerinden temin edebilirsiniz. Mandabatmaz ne demektir merak edenler için kısaca açıklayayım. Kahvenin köpüğü öyle boldur ki kahve fincanının içine manda atsan o bile batmaz anlamına gelir. Kısacası bol köpüklü ve lezzetli bir Türk kahvesi istiyorsanız bu markayı tercih edebilirsiniz.

Selamlique Geleneksel Türk Kahvesi


Selamlique Geleneksel Türk Kahve çekirdekleri doğal güneşte kavrulur ve taş değirmenlerde öğütülmektedir. Dengeli asidite, yumuşak içim, orta yoğunlukta aroma, damakta kremamsı tat bırakır. Kahve çekirdekleri menşei Brezilya-Rio Minas’tır. Kafein oranı: % 1.2'dir.

Yaptığımız En iyi Türk kahvesi markası anketinde yedinci sırada yer alan Selamlique kahve aromasını orta yoğunlukta seven bir çok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Ülker Türk Kahvesi


Ülker Türk Kahvesi, hem kesesinin hesabını hem de ağzının tadını bilenlerin vaz geçilmezi. Kurukahveci Mehmet Efendi'den sonra en yaygın olarak satılan Türk kahvesi olma unvanını da elinde bulunduruyor.

Ülker kurukahvesi Brezilya ve Afrika çekirdeklerinin harmanlanması ile ortaya çıkıyor, yumuşak içimli ve kendine has aroması ile ağızda hoş bir tat bırakıyor. Bu ürünü Ülker satış noktaları başta olmak üzere hemen hemen her markette rahatlıkla bulabilirsiniz.

Hisar Türk Kahvesi


Cumhuriyetin ilk kurulduğu yıllardan itibaren İzmir Hisarönü'nde küçük bir dükkanda satışa başlayan Hisar Kahve, eşsiz lezzetini günümüze kadar getirmeyi başardı. 1928 yılında satışa başlayan Hisar Kahve, ilk defa vakumlu ambalajı kullanan ve yenilikler ile sürekli kendini geliştiren bir marka.

İzmir'de oldukça bilinilirliği bulunuyor, ünü zamanla İzmir'i aşınca Kemalpaşa'da üretim tesisi kurup tüm Türkiye'ye kapalı vakumlu ambalajlar içinde kurukahve satmaya başladı. Lezzetini tarihinin mirasından üretim teknolojisini geleceğe taşıyarak el değmeden hijyenik koşullar altında üretimine devam eden bir marka haline gelmiş durumda.

Bol Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?


En iyi Türk kahvesi markası hangisi olduğu konusunda uzunca bir içerik paylaştık ve şimdi sırada bu kahve markalarından birini kullanarak bol köpüklü Türk kahvesi yapmaya geldi. Şimdi devir kahve makinelerini kullanma devri olsa da biz tarifi kahvenin lezzetine lezzet katan bakır cezve ile yapıyoruz.

Bakır cezvenin içine her porsiyon için iki çay kaşığı kahve ekleyin. Türk kahvenizi nasıl içersiniz? Sade, Az şekerli, Orta ya da şekerli. Az için yarım küp şekler, orta için bir, şekerli için 2 adet küp şeker kullanmanız yeterli olacaktır.

Cezvenin içine bir fincan soğuk su ekleyin ve iyice karıştırın. Ocağın atlını kısık şekilde yakın ve kahvenin yavaşça köpürmesini bekleyin. Kaynama sırasında karıştırmayın ve kahve köpüklenmeye başladığında yavaş şekilde fincana köpükleri dökün. Ardından tekrar ocakta kahveyi köpüklene kadar pişirin ve tüm kahveyi fincana aktarın. Bol köpüklü Türk kahvenizi afiyetle içebilirsiniz.

Önceki Gönderi Sonraki Gönderi
1 Yorum
  • Belma Polatgil
    Belma Polatgil 6 Haziran 2022 19:29

    Her gün Türk kahvesi içmeden güne başlamak istemiyorum, burada paylaşılan iyi Türk kahvesi markasını deneyeceğim.

Yorum Yaz
comment url