En İyi İç Cephe Boyası Hangisi?

En iyi iç cephe boyası hangisi sorusuna en detaylı cevabı bulmak için uzun bir liste hazırladık. 

Ev duvarlarını boyamak için kullanacağınız iç cephe boyasının kaliteli olması maliyeti ve iş yükünü azaltır ve uzun yıllar kullanım kolaylığı sağlar. Ayrıca iç cephe boyasının silinebilir olması duvarda oluşan lekelerin kolaylıkla temizlenmesine olanak tanır.

Boya ustaları genel olarak iyi iç cephe boyasının daha kolay uygulandığını, daha uzun süre kullanıldığını ve renkleri daha canlı gösterdiğini söylemektedir. Kalitesiz boyaların kapatıcı özelliği zayıftır, daha fazla iş yükü ve maliyete sebep olur, kalitesiz iç cephe boyaları duvara sürüldüğünde pütür ve kat izi bırakır ve soluk renge sahiptir.

Sizler için hazırladığımız en iyi cephe boyası listesinde titizlikle seçilmiş 5 farklı marka yer alıyor. Hepsini inceleyerek size en uygun markayı tercih edebilirsiniz.

Marshall


Marshall 1954 yılında İstanbul Topkapı'da Uzunyol ve Toprakçıoğlu aileleri tarafından kurulmuştur. Türkiye'nin ilk ISO 9000 belgesine sahip boya markasıdır. Marshall, en iyi iç cephe boyası, sanayi boyası, araba boyası başta olmak üzere bir çok farklı tipte boya ve kimyevi malzeme üretimi yapmaktadır.

Marshall markasına ait 24 farklı iç cephe boya ürünü bulunmaktadır. Biz bu ürünler arasından boya ustaları tarafından en yaygın olarak kullanılanları sizlerle paylaşıyoruz.

Marshall iç cephe boya ürünleri:

 • Fit Silikonlu İpek Mat: Rahatsız edici kokusu olmayan, su emme özelliği düşük, silikonlu, zamanla renk değişimi yapmayan, sararmayan, yüksek kapama ve iyi yapışma özelliğine sahip, silinebilen, son kat, ipek mat iç mekân duvar boyasıdır.
 • Plastik Mat: Su bazlı, yüksek kapama ve mükemmel beyazlığa sahip, kolay uygulanabilen, iyi yapışma özelliğine sahip, son kat, mat iç cephe duvar boyasıdır.
 • Maximum: Akrilik kopolimer esaslı, silikon katkılı, su bazlı, silinebilen, maksimum örtücülük, maksimum metraj ve iyi yapışma özelliğine sahip dekoratif iç yüzey, ipeksi dokulu, yarı mat duvar boyasıdır.
 • SİL-PAK: Su bazlı, yüksek örtücülüğe sahip ,üstün yayılma gücü sayesinde rahat uygulanan, silikonlu ve yarı parlak görünümlü iç cephe boyasıdır. Marshall Sil-Pak, devrim niteliğinde leke tutmayan teknolojisi ile su bazlı silikonlu iç cephe boyasıdır.
 • Marshall Tavan Boyası: Su Bazlı, İyi kapama ve mükemmel beyazlığa sahip, nefes alabilen, kolay uygulanabilen, tavan boyamasında kullanılmak üzere özel olarak formüle edilmiş ve geliştirilmiştir.

Jotun


En iyi iç cephe boyası hangisi denince Jotun markasından bahsetmeden geçmemiz mümkün değil. Tüm kıtalarda varlığını sürdüren Jotun, küresel bir markadır. Dış cephe boyası, iç cephe boyası, araba boyası, gemi boyası başta olmak üzere boya denince akla gelecek her türlü sanayide varlığını sürdürmektedir.

Boya ustaları tarafından en çok tercih edilen markalar arasında yer alıyor. İç cephe için evin tüm odaları için farklı gereksinimlere sahip boya çeşitleri bulunuyor.

Jotun iç cephe boya ürünleri:

 • Fenomastic Mat: Fenomastic Güzel Evim Zengin Mat ile renkler daha zengin ve yumuşak bir görünüme sahiptir. Özel formülü sayesinde pürüzsüz ve mat bir doku ile daha güzel renkler sunar. Silinebilir yapısı ile uzun dönemli estetik görünüm sunar. Su bazlı ve kokusuzdur, bu sayede yılın istediğiniz döneminde evinizi özgürce renklendirebilirsiniz.
 • Fenomastic Zen: Benzersiz teknolojisi sayesinde eşsiz mat görünüm sunarken kolay temizlenir ve leke tutmaz. Antibakteriyel formülü ile ihtiyaç duyduğunuz tüm alanlarda daima güzel ve temiz duvarlara sahip olmanızı sağlar.
 • Fenomastic Mineral: Fenomastic Güzel Evim Mineral, sade dokuların zamansız güzelliği ile tüm aksesuarlarla mükemmel uyum sağlayan yüzeyler yaratır. Basit fırça darbeleriyle doğal, yumuşak ve mat bir görünüm sunar.
 • Fenomastic Tavan: Ustalarımızın daha iyi koşullar altında boya yapmaları önceliklerimiz arasında yer alıyor. Bu amaçla Fenomastic Tavan'ı “sıçramaz” olarak tasarladık. Kolay uygulanır ve iyi yayılır; fırça ya da rulo izi bırakmaz. Yüksek kapatıcılık ve rötuş özelliğine sahip olması sayesinde kısa sürede tavan uygulamanızı tamamlayabilirsiniz ve kokusuzdur.

Türkiye'nin yerli dekoratif boya üretici firması olan Polisan 1985 yılında kurulmuştur. Dünyanın ilk 10 boya üreticisinden biri olan Japon markası Kansai ile 2016 yılında yapılan ortaklık ile global alanda tanınır hale gelmiştir.

Boya ustaları tarafından hala en çok tercih edilen en kaliteli boya markası arasında yer almaktadır. Evimin Kozmetiği Konsepti ile en iyi iç cephe boyasını üretmeyi amaçlamaktadır. Türkiye genelinde 6.000'ni aşan yaygın satış noktaları, kalitesi ve uyguladığı konseptler sayesinde çok satılan boyalar arasında ilk sırada yer almaktadır.

Polisan iç cephe boyası ürünleri:

 • Elegans Extra Yarı Mat: Su bazlı, silikon katkılı, maksimum silinebilir özelliğe sahip, antibakteriyel, küf ve mantar önleyici, esnek yapıda, extra örtücülüğe sahiptir. Gerçek silinme özelliğine sahip, ekstra örtücülük veren, sararmayan, toz ve kir tutmayan, kokusuz ve esnek yapıda, ipeksi mat dokuda bir iç cephe boyasıdır.
 • P1: Su bazlı, mat görünümlü lüks plastik iç cephe boyasıdır. Çevre dostu, kokusuz, mat dokuda bir iç cephe boyasıdır.
 • Primera Silikonlu Mat: Su bazlı, silikonlu, mat görünümlü plastik iç cephe boyasıdır. Sıva, beton, eternit vb. yüzeyler üzerine uygulanır. Kolay sürülebilen, iyi örtücülük sağlayan, temizlenebilen, kokusuz, dekoratif iç cephe boyasıdır. İçeriğindeki silikonun su itici ve buhar geçirgen özelliği, rutubetli ortamlarda boyanın kabarmasını ve dökülmesini önler.
 • Elegans Extra Tavan: Akrilik kopolimer bağlayıcı esaslı, tam mat ve pürüzsüz görünüşlü su bazlı, kokusuz, teneffüs etme özelliği olan, kapatma gücü ve ekstra beyaz tavan boyasıdır. Çatlama, kabarma ve dökülme yapmaz. Uygulandığı yüzeyde mantar ve küf oluşumunu önleyen yapıdadır. Kolay sürülebilir, fırça ve rulo izi bırakmaz, sıçratma yapmaz. Her türlü sıva, alçı ve kireç yüzeye uygulanabilir.

1957'de İzmir'de kurulan boya fabrikasıyla uzun yıllardır hizmet veren Türk boya şirketidir. Kendi bünyelerinde 1971 yılında kurulan Ar-ge laboratuvarı sayesinde Avrupa standartlarını yakalayan bir üretim kalitesine sahip olmuştur. Geçmişten günümüzde en iyiiç cephe boyası ürünlerini üretmeye devam etmektedir.

Dyo ayrıca 2016 yılında Kalder tarafından düzenlenen organizasyonda ve EFQM Mükemmellik Modeli kriterlerine göre yapılan puanlama sonucunda Türkiye Mükemmellik Ödülü’nü kazanmıştır. Dyo İç cephe boyası renk kartelasında 200'den fazla seçenek bulunmaktadır. Ayrıca istediğiniz renk satış noktalarında cihazlar ile üretilmektedir.

Dyo iç cephe boya ürünleri:

 • Oxymax: Ortamdaki formaldehit miktarını %83 oranında azaltan, ipekmat, su bazlı iç cephe boyasıdır.
 • Dyojen: Hybrid teknoloji ile üretilmiş akrilik / PU emülsiyon esaslı, iz bırakmadan silinebilirliği yüksek, leke itici, antibakteriyel, softmat iç cephe boyasıdır.
 • Nanıipekmat: Nanoteknoloji ile üretilmiş, ışıkla kendini temizleyen, antibakteriyel, ipekmat iç cephe boyası
 • Yeni Teknoplast: Akrilik emülsiyon esaslı, PTFE katkılı, antibakteriyel, ipek mat, silinebilir, dekoratif iç cephe son kat boyadır. Yeni TEKNOPLAST ile boyanmış duvarlara temas eden *virüse karşı % 99,99 oranında etkili olduğu, TS EN ISO/IEC 17025:2017 akreditasyon belgeli Antimikrobiyal Laboratuvar tarafından test edilmiştir.
 • Dinamik Mat: Akrilik emülsiyon esaslı, silikon katkılı, yüksek su iticiliğe sahip, silinebilir, mat iç cephe boyasıdır.
 • Dyoplast Silikonlu: Akrilik emülsiyon esaslı, silikon katkılı, yüksek nefes alabilen, silinebilir, mat iç cephe boyasıdır.
 • Dyoplast Plastik: Vinil emülsiyon esaslı, örtücülüğü yüksek, yüzey hatalarını göstermeyen, mat, plastik iç cephe boyasıdır.
 • Dyo Tavan: Akrilik emülsiyon esaslı, yüksek örtücülük ve beyazlığa sahip, teneffüs kabiliyeti yüksek, mat iç cephe tavan boyasıdır.

Filli Boya


Filli boya 1993 yılında Betek Boya Kimya ve Sanayi Avrupa'nın en büyük dekoratif boya üreticisi DAW ile teknolojik işbirliği yaparak ortaya çıkmıştır. Bir dönem yürütülen televizyon reklamları ile ülkemizde adı herkes tarafından bilinen en iyi iç cephe boyaları arasındandır.

Filli boya iç cephe boya ürünleri:

 • AquaLux: Duvarlarınız için su bazlı lüks parlak doku ve üstün beyazlık sunar. Tam silinebilir ve yıkanabilir özelliktedir. Ahşap, metal, cam, plastik, seramik ve duvar kağıdı gibi farklı yüzeylerin de dekorasyonu ve renklendirilmeleri için özel olarak geliştirilmiştir. Uygulama esnasında yayılma gücü sayesinde işçilik tasarrufu sağlar. Örtücülüğü yüksektir. Uygulandığı yüzey ile bütünleşir. Çatlama, kabarma ve dökülme yapmaz. Su bazlı olması sebebi ile rahatsız edici bir kokusu yoktur. Çevre ve insan sağlığına dosttur.
 • Momento Max: Filli Boya'nın yenilikçi Aktif Silikon Teknolojisi ile geliştirilmiş tam silinebilir ve yıkanabilir özellikte, soft mat ve soft dokudaki renkleri ile, dekoratif su bazlı VOC uyumlu silikonlu son kat iç cephe boyasıdır.
 • Momento Silan: İpeksi mat dokusu ile ışığı yansıtarak uygulandığı ortamlarda ferahlık hissi uyandırır. Silinme ve sürtünmelere karşı dayanımı arttırılmıştır, sık kullanılan alanlarda dahi önerilir. Aktif Silikon Teknolojisi ile Momento Silan yüzeyde oluşabilecek kirlere karşı üstün dayanım gücü kazandırılmıştır.
 • Exxen İpek: Silikonlu, ipek mat parlaklığında, silinebilen, su bazlı, dekoratif son kat iç cephe boyasıdır. Duvarlarınız için ideal parlaklık, silinebilme özelliği ile uzun süre temiz kalma, yeni formül ile daha uzun ömürlü renkler, su bazlı yapısı ile konforlu ortamlar yaratır.

Karmaloji.net olarak en iyi iç cephe boyası hangisi sorusuna cevap olacak 5 kaliteli boya markasını sizlerle paylaştık. Piyasada bir çok boya markası bulunmasına rağmen sadece piyasaya yön veren ve en kaliteli markalardan bahsetmeye özen gösterdik. Daha fazlası için lütfen bizi takip etmeyi unutmayın.

Önceki Gönderi Sonraki Gönderi
1 Yorum
 • Belma Polatgil
  Belma Polatgil 8 Haziran 2022 23:02

  Kendi evimi kendim boyamayı seviyorum ve yıllardır DYO boya kullanıyorum ama geçen yıl çok hoşuma gitmedi. Kapatıcı özelliği sanki biraz zayıf ve bana daha fazla iş yüküne sebep oldu. Bu sefer Polisan marka boya kullanmayı planlıyorum, tecrübelerimi buraya yazarım.

Yorum Yaz
comment url