Bir Düzine Kaç Adettir?

Bir düzine kaç tanedir sorusu aklını kurcalıyorsa cevap bulmak için en doğru adrestesiniz. İlkokul 2. sınıf matematik dersinde öğretilen 1 düzine kaç tanedir?

Bir düzine kaç adettir öğrenmeden önce düzinenin tanımı nedir inceleyelim. Düzine aynı türden olan 12 varlıktan oluşan topluluktur. Gündelik hayatta genellikle 1 düzine gül ya da bir düzine kalem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Deste ve düzine kavramları genellikle ilk okul 2 sınıfta öğretilmektedir ve her nedense sürekli olarak birbiri ile karıştırılmaktadır. Şimdi örnekler ile bir düzine kaç tanedir inceleyelim.

Bir Deste Kaç Adettir?

Aynı türden olan 12 adet varlığın ya da birliğin oluşturduğu topluluğa düzine denilmektedir. Bu tanımdan da anladığımız üzere bir düzine 12 tanedir.

6 adet kalem ile 6 adet çiçeğin toplamı 12 adettir ama iki varlığın oluşturduğu topluluk düzine değildir. Bir topluluğa düzine denilebilmesi için varlığın aynı olması ve 12 adet olması gerekmektedir.

Bir düzine kaç adettir sorusuna örnek üzerinde cevap bulmaya ne dersiniz? Bir ziyaretçimiz "bir düzine kalem kaç tanedir" diye sormuş. Aşağıda bir düzine kalem bulunmaktadır. Şimdi hep birlikte sayalım.


Yukarıda bulunan resmi incelediğimizde birbirinin aynısı olan 12 adet kalem olduğunu görebiliyoruz. 12 adet kalem = Bir düzine kalem diyebiliriz.

Düzine ile Deste Nasıl Ayırt Edilir?

Düzine ile deste kavramları öğrenildikten sonra dahi bir çok kişi tarafından karıştırılmaktadır. İki kavramın bir birinden ayırt edici özelliği deste= 10 adet, düzine=12 adet olmasıdır. Zaman içinde bu sayı ve kavramlar birbiriyle karışır ve acaba hangisi 12 adet hangisi 10 adet sorusu akıllara gelir.

İlgili içerik : Bir Deste Kaç Tanedir?

Düzine ve deste kavramı şu yöntemle ayırt edilirse ömür boyu akılda kalıcı olabilir. 

  • Deste kelimesi 5 harften oluşur ve değeri 10'dur
  • Düzine kelimesi 6 harften oluşur ve değeri 12'dir

Eğer düzine kaç adettir sorusu aklınıza geliyorsa, düzine kelimesi oluşturan harf sayısını hesaplayarak 6 harfli olanın düzine 5 harfli olanın ise deste olduğu çıkarımına ulaşabilirsiniz.

Önceki Gönderi Sonraki Gönderi
Yorum Yok
Yorum Yaz
comment url