Bir Deste Kaç Tanedir?

Bir deste kaç tanedir sorusu aklını kurcalıyorsa cevap bulmak için en doğru adrestesiniz. İlkokul 2. sınıf matematik dersinde öğretilen 1 deste kaç tanedir?

Bir deste kaç adettir öğrenmeden önce destenin tanımı nedir inceleyelim. Deste aynı türden olan 10 varlıktan oluşan topluluktur. Gündelik hayatta genellikle 1 deste gül ya da bir deste kalem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Deste ve düzine kavramları genellikle ilk okul 2 sınıfta öğretilmektedir ve her nedense sürekli olarak birbiri ile karıştırılmaktadır. Şimdi örnekler ile bir deste kaç tanedir inceleyelim.

Bir Deste Kaç Tanedir?

Aynı türden olan 10 adet varlığın ya da birliğin oluşturduğu topluluğa deste denilmektedir. Bu tanımdan da anladığımız üzere bir deste 10 tanedir.

5 adet kalem ile 5 adet çiçeğin toplamı 10 adettir ama iki varlığın oluşturduğu topluluk deste değildir. Bir topluluğa deste denilebilmesi için varlığın aynı olması ve 10 adet olması gerekmektedir.

Bir deste kaç adettir sorusuna örnek üzerinde cevap bulmaya ne dersiniz? Bir ziyaretçimiz "bir deste kalem kaç tanedir" diye sormuş. Aşağıda bir deste kalem bulunmaktadır. Şimdi hep birlikte sayalım.


Yukarıda bulunan resmi incelediğimizde birbirinin aynısı olan 10 adet kalem olduğunu görebiliyoruz. 10 adet kalem = Bir deste kalem diyebiliriz.

İlgili içerik : Bir Düzine Kaç Adettir?

Başka bir kullanıcımız "bir deste gül kaç tanedir" sorusunu bize iletti. Yine resimli örnekle kaç adet gülün bir deste ettiğini hesaplayalım.


Yukarıda bulunan resmi incelediğimizde birbirinin aynısı olan 10 adet gül olduğunu görebiliyoruz. 10 adet gül = Bir deste gül doğru cevaptır.

Deste Problemleri - Soru Cevap

Bir destenin birbirine eşit on adet varlık ya da birliğe eşit olduğunu öğrendiğimize göre bir kaç problem çözmeye ne dersiniz.

  • Soru 1: Ahmet'in 8 kalemi var. Babası 1 deste daha kalem verdi. Ahmet'in kaç kalemi oldu?

Cevap: 18. Ahmet'in halihazırda 8 adet tane kalemi olduğunu biliyoruz. Ahmet'in babasının vermiş olduğu 1 deste kalem ise 10 adet kaleme eşittir. Bu durumda Ahmet'in 18 tane kalemi olmuştur.

  • Soru 2: 30 adet yumurtanın 10 tanesini yedik. Geriye kaç deste yumurta kaldı?

Cevap: 2 Deste. 30 yumurtanın 10 tanesi yenildiğine göre geriye 20 adet yumurta kaldı. 1 deste 10 eşit varlığı ifade ettiğine göre cevap 2 destedir.

  • Soru 3: Miraç 3 deste kalemin, 4 tanesini kullandı. Miraç'ın kaç kalemi kaldı?

Cevap: 26 tane. 1 destenin 10 adet ettiğini biliyoruz. 10 x 3 = 30 adet kalem ediyor. Miraç 4 tane kalemi kullandığına göre, geriye 26 tane kalem kalmıştır.

Bir deste kaç tanedir sorusuna detaylı şekilde cevap bulabileceğiniz makalenin sonuna geldik. Daha fazlası için lütfen takipte kalın.

Önceki Gönderi Sonraki Gönderi
Yorum Yok
Yorum Yaz
comment url